بازار خرید و فروش مواد شوینده
خانه / پودر لباسشویی دستی / پودرهای شوینده در ایران

پودرهای شوینده در ایران

تاریخچه تولید پودر های شوینده رختشوئی در ایران

استفاده از مواد شوینده در کشور ما قدمت طولا‌نی دارد و به دهه ۱۳۳۰ هجری شمسی باز می‌گردد. در حدود سال‌های ۱۳۳۲ تا ۱۳۳۴ با ورود پودرهای شوینده به شهرهای بزرگ کاربرد این مواد به شکل امروزی متداول شد. رشد فرهنگ جامعه از یک سو و افزایش آگاهی استفاده‌کنندگان از تنوع تولیدات شوینده از سوی دیگر، باعث بالا‌ رفتن میزان مصرف محصولا‌ت شوینده در شش دهه اخیر شده است. این افزایش مصرف، افزایش تولید و ارتقای سطح کیفی محصولا‌ت شوینده را نیز در پی داشته است. در این بین، پودر شوینده به دلیل گستردگی موارد مصرف از اهمیت بیشتری برخوردار بوده و در همین راستا طی سالیان گذشته همواره از حمایت دولت در قالب پرداخت یارانه ریالی و ارزی بهره‌مند بوده است. پس از آزاد سازی قیمت پودر و حذف یارانه پودر در سال ۱۳۸۷ به دلیل افزایش قیمت ها و عدم قاچاق این محصولات اندازه واقعی بازار در ایران مشخص گردید.

تولید پودر های شوینده

نخستین واحد تولید پودر شوینده با ظرفیت ۲۵۰ کیلو‌گرم در ساعت در سال ۱۳۳۲ توسط شرکت داروگر راه‌اندازی شد و در سال ۱۳۴۱ دومین و سومین واحد‌های تولیدی توسط شرکت پاکسان با ظرفیت ۵۰۰ کیلو‌گرم در ساعت و شرکت پاکنام (اسنو) با ظرفیت ۲۵۰ کیلو‌گرم در ساعت آغاز به کار کرد. در حال حاضر ظرفیت اسمی تولید پودر لباسشویی در کشور بیش از ۷۵۰ هزار تن در سال است که در سال ۹۹ با تولید حدود ۲۵۰۰ هزار تن به طور تقریبی از ۵۰ درصد ظرفیت تولید اسمی بهره‌برداری شده است. ظرفیت اسمی تولید فوق متعلق به ۱۴ شرکت تولی پرس، بهداد، پاکسان، هنکل پاکوش، پاکنام، کندر، مشک یزد، پارس، پارس فاروس، مهرانفر، پاکشید، مه شویان یزد، عام کف و مروارید هامون می باشد.

توزیع پودرهای شوینده

در حال حاضر پودرهای شوینده به دو نوع پودر دستی و ماشینی در کشور تولید می‌شود. از این میزان، توزیع پودر دستی معادل۲۵۰ هزار تن است و پودر ماشینی نیز میزان ۱۴۵هزار تن در داخل کشور تأمین و توزیع می شود. سه شرکت تولی پرس، پاکسان و بهداد به عنوان برترین ها در بازار پودر کشور بواسطه پخش های سراسری اقدام به توزیع کالاهای خود می نمایند. نکته قابل توجه در بازار ایران عدم استقبال از صابون های دترجنت و پودر های سنگین جهت شستشوی پارچه و البسه می باشد.


روش های تولید پودر های شوینده:

در صنعت پودر های شوینده به سه روش تولید می شود که به ترتیب سودآوری عبارتند از:

۱- روش خشک کن پاششی SPRAY DRYER که در مقاله حاضر به شرح کامل آن خواهیم پرداخت. این روش نیاز به سرمایه گذاری اولیه بالایی دارد و سودآوری آن نسبت به سابر روش ها بیشتر می باشد. محصول این روش به عنوان پودر سبک شناخته می شود.

۲- روش خشک کن دوار ROTARY DRYER محصول این روش اغلب پودر سنگین می باشد. هزینه های سرمایه گذاری در این روش کمتر از SPRAY DRYER بوده و هزینه های سربار تولید آن نیز کمتر می باشد اما محدودیت حجم تولید وجود دارد و محصول پودر سنگین است.

۳- روش MIXING که برای تهیه پودرهای شوینده که سرمایه گذاری بسیار پایینی داشته و با میکس نمودن مواد اولیه پودری اقدام به تولید پودر می شود. حاشیه سود این روش از دیگر روش ها کمتر بوده اما با توجه به میزان پایین سرمایه گذاری اولیه، سود آن قابل توجه می باشد.

در اینجا فهرستی از تلاش های این تولیدکنندگان را در مسير تاریخچه ساخت و تولید پودر شوینده و لباسشویی را می‌خوانید. تلاش هایی که در هر دهه به قدرت بیشتر شوینده ها در تمیز و پاک کردن البسه کمک کرده است.
دهه ۶۰: اضافه کردن آنزیمی که لکه را از بین می‌برد.
دهه ۷۰: آغاز تولید شوینده های چند کاره. شوینده هایی که هم می‌شویند و هم نرم کننده دارند. این دهه همچنین آغاز تولید و عرضه صابون های مایع در بازار بود.
دهه ۸۰: آغاز تولید پودرهای شوینده ای که در آب سرد هم قادر به حل شدن و تمیز کردن البسه هستند.
دهه ۹۰ میلادی: آغاز تولید ژل های معطر، نرم کننده لباس و مایع های مخصوص شستشوی لباس
سال ۲۰۰۰ به بعد: تولید محصولات شوینده آنتی باکتریالی که سازگار با محیط زیست باشند، آب زیادی را برای آبکشی نیاز نداشته باشند و همچنین قرص‌های همه کاره ای که یک عدد از آنها برای تمیز کردن لکه ها، جرم ها و کثیفی های خیلی زیاد کافی است.

جهت اطاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

[                              کارخانه تولید پودرهای شوینده

جهت خرید و فروش این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:
حمید جاهد
راه های ارتباطی با مدیر فروش:
mobile icon شماره موبایل: 09122383216
telephone icon شماره ثابت: 02126804975
email icon پست الکترونیکی: aysandetergent@gmail.com
email icon پست الکترونیکی: info@aysandetergent.com
address icon آدرس: تهران

مطلب پیشنهادی

لیست قیمت پودر لباسشویی دستی

لیست قیمت پودر لباسشویی دستی در نمایندگی آنلاین

لیست قیمت پودر لباسشویی دستی در نمایندگی آنلاین نسبت به سایر مراکز فروش حضوری مناسب …